Péče o piercing je podle nás nejdůležitější činností po aplikaci. Má smysl pečovat o svůj piercing v průběhu hojení? Dnes se na toto téma podíváme detailně.

„Mě to druhý den nebolelo tak je to asi zahojené a nečistím to.“

typická situace u nás ve studiu. Následně řešíme ty nejzávažnější komplikace.

rizika a varování

Začneme z opačného konce. Než se rozhodnete, zda piercing čistit nebo ne, měli byste vědět, co vám kvůli žádné nebo nedostatečné péči o piercing hrozí.

Infekce piercingu
Infekce piercingu
infekce piercingu, boulička u piercingu
Špatná péče o piercing

Ano, my víme, není to hezký pohled. Nejčastěji se při zanedbané péči objeví hnis, otoky a bolestivost. To, že piercing již po pár dnech nemusí bolet a neprojevuje známky podráždění tkáně, neznamená, že je zcela zahojen. Přesvědčili jsme vás? Doufáme, že ano.

Hned na začátek si musíme říci, že postupů na internetu najdeme opravdu spoustu. Doporučení typu kroutit šperkem, používat slivovici nebo si dělat domácí nesterilní solný roztok jsou dávno pryč.

Některá piercerská studia domácí solný roztok doporučují, ale my zásadně ne a důvod je jednoduchý. Jdete si něco uvařit, saháte lžící do soli a vše, co se do vaší kuchyňské soli následně dostane, si pak jdete aplikovat na ucho… To nám moc logiku nedává. Navíc při nesprávném poměru se bude rána ošetřovat přesoleným roztokem, který bude piercing vysušovat a vytvoří se suchá kůže i kolem propichu.

aftercare na piercing

Solné roztoky na péči o piercing

Na trhu naleznete velký výběr od spousty výrobců. U nás ve studiu máme k dispozici dva výrobky od značek Pegasus a NeilMed. Tyto produkty prodáváme na základě nejlepší zpětné vazby od klientů a vlastních zkušeností.

Používejte prosím solné roztoky a zbytečně neexperimentujte. Váš piercing Vám poděkuje.


Jak pečovat o nový piercing

  • ošetřujeme solným roztokem 2x denně (ráno a večer) po dobu 2 měsíců od aplikace
  • po celou dobu hojení nesmíte na piercingu spát ani nosit velká sluchátka
  • S čerstvým piercingem nesmíte 2 měsíce do sauny, solária a wellness (bazény)
  • s piercingem si nehrajte, netahejte za něj a nedotýkejte se ho neumytýma rukama
  • piercing nesmíte vytahovat ani měnit za jiný, dokud nebude zcela zahojen
  • piercing neošetřujte žádnou mastí, framykoinem, alkoholem ani Tea tree olejíčkem
  • používejte doporučené produkty a postupy od piercera

K péči o piercing si řekneme více

Piercing ošetřujte sterilní gázou nebo vatovými tyčinkami – ale ne těmi, co máte v koupelně na zemi nebo půl roku otevřené. Někteří doporučují solný roztok na piercing nastříkat, my doporučujeme nanést přípravek na vatovou tyčinku nebo gázu a jemně vyčistit místo kolem dokola. Na piercing netlačte a nechte ho v jeho přirozené poloze, aby nedocházelo k mechanickému poškození.

Na piercingu nesmíte spát ani poslouchat sluchátka, pokud máte piercingy na uších nebo u sluchovodu (např. tragus, daith, conch a podobně). Dodržujte termíny kontrol a po 4-6 týdnech navštivte naše studio pro zkrácení šperku. Pokud piercing mechanicky poškozujete (tlakem, ohybem) a šperk je dlouhý, bude docházet k podráždění tkáně, tvorbě hypertrofických bouliček (granulomů) nebo se vám piercing může infikovat.

S čerstvým piercingem nesmíte do bazénu, saun ani solárií. V tomto prostředí bude váš piercing mokvat, hnisat a špatně se hojit.

Otok u piercingu
Otok po piercingu
Vytrhnutý piercing
Vytrhnutý piercing hřebenem

Zde se dostáváme k nejčastějšímu problému, a to je hraní si s piercingem nebo tahání za něj při čištění. K piercingu musíte přistupovat s láskou a neprovokovat ho. Proto ho jen pravidelně čistěte a nesahajte na něj.

Piercing nesmíte vytahovat ani měnit za jiný. Došlo by k poškození piercingového kanálku a pokud ho zpět nasadíte, můžete si zavést infekci. Někdy se stane, že se ve spánku odšroubuje a vypadne. Pokud nechcete riskovat, zavolejte nám a dostavte se na odborné nasazení šperku zpět.

Nepečujte o svůj piercing kosmetikou, krémy nebo léčivy, které na něj nepatří. Solný roztok zaručuje nejlepší hojení vašeho piercingu. Veškeré experimenty, které doma budete zkoušet, vám s největší pravděpodobností prodlouží dobu hojení a zhorší regeneraci tkáně.


Preventivní péče o zahojený piercing

Váš piercing by rozhodně neměl zůstat bez následné péče po zahojení. Znáte ten pocit, když si sundáváte náušnice a cítíte zápach? Ano, přesně proto doporučujeme pravidelně čistit vaše piercingy. Jak na to? Dáme vám pár tipů.

Horká lázeň pro šperky

Antibakteriální mýdlo

Nejsnadnější způsob, který zvládnete doma. Napusťte si do misky horkou vodu a přidejte antibakteriální mýdlo. Šperky nechte v lázni cca 10 minut, aby se rozpustily všechny usazeniny. Následně použijte měkký zubní kartáček a celý šperk důkladně očistěte. Místo, kde piercing nosíte, si také důkladně vyčistěte pomocí solného roztoku nebo dezinfekčních ubrousků.

Ultrazvuková čistička

Ultrazvuková čistička je další způsob, jak důkladně vyčistit vaše šperky. Nabízíme kompletní službu včetně sterilizace v parním sterilizátoru u nás ve studiu CryptoCrew.

parní sterilizátro enbio

péče o piercing: Časté dotazy a odpovědi

Zde najdete nejčastější dotazy, které od zákazníků dostáváme emailem nebo přímo ve studiu. Pokud zde nenajdete odpověď na svou otázku, kontaktujte nás přes formulář nebo se objednejte na bezplatnou konzultaci.

  • Doporučujeme chodit na pravidelné kontroly. Piercer vám vždy poskytne přesné informace. U nás se tyto důležité informace dozvíte před termínem nového piercingu.
  • Piercing doporučujeme čistit 2x denně. Při sportu, fitness či jiných aktivitách doporučujeme piercing znovu vyčistit bezprostředně po aktivitě.
  • Dezinfekce na kůži obsahuje alkohol a ten vysušuje. V žádném případě nedoporučujeme čistit piercing žádnou dezinfekcí, mezi které patří například i Betadine.